Açık tarla, tünel ve plastik seralarda erken İlkbahar ve Sonbahar yetiştiriciliklerine uygundur. Karnabahar, ılık ve serin iklim bitkisi olduğundan açık tarla için ilkbaharda asırısıcaklar başlamadan önce( en geç; kıyı şeridinde 1 Aralık-31 Ocak, Yayla kesimlerinde 15 Mart-15 Mayıs tarlaya dikim yapılarak) veya sonbaharda aşırı sıcaklardan etkilenmeyecek (kıyı şeridinde en erken 30 Ağustos- en geç 25 Eylül tarlaya dikim) şeklinde yörelere göre uygun ekim veya dikim tarihleri ayarlanmalıdır. Eğer, tünel veya plastik serada yetiştiricilik yapılacaksa tohum ekimi ve fide dikimi daha serin dönemlere kaydırılmalıdır(erken ilkbahar, geç güzlük).Lahanagillerin, gün uzunluğu ve sıcaklığa hassas olduğu unutulmamalıdır.

TOPRAK HAZIRLIĞI, DİKİM SIKLIĞI, TOPRAK YAPISI, YANLIŞ TARİHTE DİKİM, YAŞLI FİDE KULLANIMI, DİKİM ÖNCESİ FİDELERİN KURU KALMASI, DİKİM SONRASI SOĞUK VE YAĞIŞ İLE ZAYIF BAKIM KOŞULLARI NEDENLERİYLE;BiTKiSiNi YETERİNCE İRİLİKTE GELİŞTİRİLEMEDİĞİ DURUMLARDA, ERKEN BAŞ YAPMA NEDENİYLE PAZARLAMA İMKANI OLMAYAN KÜÇÜK KARNABAHAR MEYVELERİ OLUŞUR.

Baş oluşum döneminde yüksek sıcaklık görülürse sulama daha sık ve bol ayrıca, mümkünse sabah ve akşam serinliğinde üstten YAĞMURLAMA ile yapılmalıdır.

Yorumunu Gönder

Oretra