Ceneviz çok yıllık roka, kız kardeşlerine nazaran en arsız varyetedir. Belki de nemli ve sıcak Akdeniz rüzgârlarını aldığı kuzey batı İtalya sahilleri onun verimli Akdeniz topraklarında hızla gelişip çoğalmasına neden olmuştur. Dikine gelişen yapraklarının kenarları derin tırtırlı, etli ve koyu yeşil renklidir. Diğer çok yıllık rokalar gibi dona, aşırı sıcaklara ve kuraklığa dayanıklı olan tür, yaprak yeşillik olarak yetiştirilmeye uygundur.

Her yıl tohum al, ek, yetiştir ve tekrar eden sezon yeniden. Oysa roka soframızdan eksik olmayan, her mevsim tükettiğimiz, Türk mutfağında oldukça popüler bir o kadar da sağlıklı bir yeşilliktir.

Peki, aslında Anadolu’da pek çok yerde rokanın doğal olarak yetişen bir bitki olduğunu ve de çok yıllık ömürlü bir bitki olduğunu söylesek. İşte o yabani varyetelerin, salataya ve yeşil taze olarak tüketilmeye uygun olanlarından sizin için bu sezon bir seri hazırladık. İstedik ki sebze tarhınızın bir köşesinde ya da genişçe bir saksıda, her yıl yeniden ekmeden, hibrit olmayan ve makas yardımıyla topladığınız yaprakları tekrar tekrar süren kalıcı Roka’nız olsun. Baharlı gerçek tadıyla salatalarınızı, sofralarınızı süslesin.

Bu sezon roka ekme zamanı hem de belki de son kez. Zira dona dayanıklı çok yıllık rokalarımız hem Anadolu hem de verimli Akdeniz’in mutfaklarıyla ön plana çıkmış ülkelerinden sizler için özenle seçildi.

Geleneksel varyete hibrit olmayıp, sezon sonunda açacağı çiçekleri tohum keseleri oluşturacaktır. Buradan alacağınız tohumlarla yeniden aynı kalitede ürün yetiştirebilirsiniz. Hibrit olmayan tohumlar, market varyetelerine göre lezzetli olup; doğal koşullara kolay uyum sağlarlar. Üstelik hastalıklara da daha dayanıklıdırlar.

Yorumunu Gönder

Oretra